Erre a kérdésre könnyen lehet ferdítve válaszolni úgy, hogy nem definiáljuk a szekta pontos fogalmát, illetve annak jellemzőit. Annak idején, amikor az egyház tagja voltam, és elhangzott ez a kérdés, azt a következő módokon reagáltuk le: a szekta valami, ami zárt. A szcientológia egyház nyitott, bármikor be lehet menni, megnézni egy filmet, venni egy könyvet, tanfolyamra menni, részt venni egy vasárnapi szertartáson* stb. Tehát nem szekta. A másik válasz pedig az volt, hogy a szektának van egy olyan jelentése, hogy az eredeti egyházból kivált csoport, de a szcientológia nem vált ki sehonnan. Tehát nem szekta.
Az évek során viszont egyre több mindent tudtam meg a szektákról, és rá kellett jönnöm, hogy ez azért nem egészen ennyire egyszerű. És még csak nem is ennyire fekete és fehér.
Hogy írásom a lehetőségekhez mérten objektív legyen, feltettem a kérdést a Chat GPT-nek, hogy általánosan mik a szekták jellemzői. Leírt 13 konkrét pontot, így ezeket most felsorolom, és hozzáírom, hogy melyeket tapasztaltam vagy sem a szcientológia egyházban eltöltött sok évem alatt.
Na lássuk.
1. Karizmatikus vezető
A szekták középpontjában gyakran egy erős, karizmatikus vezető áll, akit a tagok szinte istenként tisztelnek. Ez a vezető azt állítja, hogy különleges képességekkel, tudással vagy hatalommal bír.
Jellemző a szcientológia egyházra? Abszolút!
Az egyház jelenlegi vezetője és legmagasabb embere David Miscavige, aki egy maximálisan erőteljes egyéniség. Határozott, kemény, ellentmondást nem tűrő valaki. Az egyházban maximálisan megbíznak benne, és bármilyen tettében kételkedni szentségtörés. Valójában átvette L. Ron Hubbard, az alapító helyét és státuszát. Még akkor is, ha az alapító írásaival ellentétesek a döntései. Miscavige nem hangoztatja nyíltan, hogy „különleges képességei” lennének, ám ő az egyik legmagasabb szellemi szintet elért ember az egyházban, és a tagok a világ egyik legnagyszerűbb emberének tartják.
2. Abszolút igazság monopóliuma
A szekta azt állítja, hogy csak ők ismerik az egyetlen igazságot, és mindenki más tévúton jár. Ez segít fenntartani a "mi és ők" mentalitást, ahol a külvilágot ellenségesnek és veszélyesnek állítják be.
Jellemző a szcientológia egyházra? Teljes mértékben.
Amikor az egyházban dolgoztam, rendszeresen használtunk egy külön kifejezést a felvilágosulatlan és nem-szcientológus emberekre („wogok”). Az egyháztagok szerint csak a szcientológia technológiája működik egyöntetűen, és ott található a teljes igazság. Elismeri, hogy vannak máshol is igazságok, ahogyan maga az alapító is írja, hogy számos, a szcientológiában megtalálható alapigazságot nem ő talált ki, hanem már előtte is megfigyelték azt nagy gondolkodók, tudósok vagy filozófusok. Ő technikákat és módszereket tett hozzá és dolgozott ki, valamint rendszerbe foglalta őket.
Egyébként ezt nem feltétlenül találom problémásnak, hiszen sok csoport (akár tudományos csoport) vagy épp vallás, általában a saját elveit tartja a legjobbnak. Mondd egy istenhívő embernek, hogy isten nem létezik. Vagy mondd egy tudós embernek, hogy szerinted van lélek/isten, vagy vess fel egy „összeesküvés-elméletet” egy a mainstream médiában bízó valakinek. Nyilván mindenki a saját igazát fogadta el, és nem feltétlenül nyitott máséra. Itt az elvakultság mértéke a lényeges, és a hajlandóság arra, hogy valami mást átgondoljunk, vagy legalább bizonyos dolgokban kételkedjünk az eddig tanultakból.
Pl. én sok mindent máig elfogadok és igaznak tekintek a szcientológia tudásanyagából. Viszont van, amit nem tudok elfogadni, és van olyan bent tapasztalt viselkedés, amivel egyáltalán nem értek egyet. Ezt tartom józannak.
Érdekesség: az egyház egyik alapvető írásában ez a mondat áll: „Az igaz számodra, amit magad figyeltél meg és úgy igaz, ahogy te figyelted meg”. Ehhez képest igencsak dogmatikus a benti felfogás, és semmit sem szabad megkérdőjelezni.
3. Izoláció a külvilágtól
A tagokat fizikailag, érzelmileg és mentálisan is elszigetelik a külvilágtól. A családi és baráti kapcsolatokat megszakíttatják, hogy a tagokat csak a szektán belüli kapcsolatokra korlátozzák. Gyakran arra ösztönzik őket, hogy ne fogyasszanak külső információforrásokat (pl. újságokat, internetet).
Jellemző a szcientológia egyházra? Részben.
Az egyháznak van egy bentlakásos, úgymond szerzetesi része, rendje. Ez az úgynevezett Sea Org. Ezek a tagok minimális kapcsolatot tartanak a külvilággal, együtt laknak, együtt dolgoznak, együtt étkeznek stb. Minimálisan használhatnak internetet, nem lehetnek jelen közösségi médiában stb. Nagy kontroll van rajtuk. Ennek magyarázata az, hogy így nem zaklatódnak fel a világ híreitől és tudják végezni világmegmentő feladataikat. Ennek önmagában látom értelmét, mert a net és a hírek ténylegesen nagyon el tudják vonni az ember figyelmét a munkájáról és az életéről, viszont ez a tagok szabadságjogainak csökkentése, emellett így könnyen lehet negatív irányba befolyásolni. Gyakorlatilag egy buborékban élnek. Egyébként találkoztam olyan Sea Org taggal, aki kifejezetten követte a napi híreket, tévéműsorokat nézett, bestseller regényeket olvasott, és úgy volt vele, hogy nem tudna reális maradni a nem-szcientológusok szemében, ha nem lenne informált a hétköznapi életet illetően. Kicsit olyan volt, mintha egy pap nézné az X-faktort és olvasná a Harry Pottert (szó szerint ezeket). Ez egy vagány, józan és szimpatikus hozzáállás számomra.
Kapcsolatmegszakítás nem elvárt, de mivel 0-24 dolgoznak ezek az emberek, és általában másik országban, így a barátaikra és nem-szcientológus családtagjaikra akarva-akaratlan nagyon kevés idő jut majd. Így valamiféle elszigetelődés ki fog alakulni. Sea Org tagok esetében a házasság nem engedélyezett külsős emberrel. Még „sima” munkatárssal sem, aki nem a bentlakásos rendben dolgozik.
A „sima” munkatársak és az egyházba járók (akik nem munkatársak) esetében ez kevésbé van jelen. De az igen, hogy egyre több szcientológus dolgozik más szcientológusoknál, az ő cégeikben és velük is barátkozik, tehát ez könnyen ki tud alakulni. Plusz mivel más lesz az értékrend és a fontosság, a régi barátságok előbb-utóbb valahogy kikopnak.
4. Szigorú hierarchia
A szekták gyakran hierarchikus struktúrában működnek, ahol a vezető teljes kontrollt gyakorol a tagok fölött, és az alacsonyabb szinteken állók teljesen alá vannak rendelve a fölöttük lévőknek. A hierarchia megkérdőjelezhetetlen, és minden tag köteles engedelmeskedni.
Jellemző a szcientológia egyházra? Igen.
Az egyházi hierarchia és utasítási rendszer alapvetően egy katonai szervezetre jellemző. Bár elvben vannak lehetőségek arra, hogy döntéseket megkérdőjelezz és javaslatokat tegyél egy másfajta megoldásra, mégis komolyabb dolgoknál ez egyáltalán nem működik, csak idő- és papírpocsékolás.
5. Manipuláció és agymosás
A szekták kifinomult pszichológiai eszközökkel dolgoznak: bűntudatkeltés, félelemkeltés, érzelmi kizsákmányolás. Az új tagokat sokszor fizikailag és érzelmileg is kimerítik (pl. alvásmegvonás, túlzott munkaterhelés), hogy csökkentsék ellenállásukat. A kritikát vagy az eltérő véleményt büntetéssel, megszégyenítéssel vagy kizárással torolják meg.
Jellemző a szcientológia egyházra? Alapvetően sajnos jellemző.
Az idő alatt, míg én munkatárs voltam az egyházban, illetve bejártam tanulni, nagyon komoly lelki terrornak és hibáztatásnak voltam rendszeresen kitéve. Ez az egyik fő dolog, amiért a szakítás mellett döntöttem. Rendszeresen elérték így vagy úgy, hogy rossznak (bűnösnek) érezzem magam. Munkatársként: ha szabadságra mentem, ha nem dolgoztam elég keményen, ha nem sikerült a heti termelés elég jól (értsd: jobban, mint előző héten!), ha beteg lettem, ha késtem, ha beszélgettem valakivel épp munkaidőben, ha nem tanultam le a kötelező tanulási időmet, ha valakiről negatívan nyilatkoztam, ha a munkaidőm lejártakor simán letettem a munkát, ha nem vállaltam plusz órákat és napokat. Később, amikor már csak bejártam tanulni: ha nem mentem el egy rendezvényre, ha nem fizettem tanfolyamra (pénz híján mondjuk), ha nem haladtam elég gyorsan a képzésben, ha nem önkénteskedtem, ha nem adományoztam, ha késtem tanfolyamról, ha hibát vétettem, ha elolvastam egy az egyházról kritikusan író szerző cikkét, ha nem oda ültem, ahová szabadott (szó szerint…), ha nem vettem meg egy könyvsorozatot, ha nem vásároltam levelező tanfolyamot, ha vásároltam, de nem küldtem elég gyorsan be a „leckét”, ha beteg voltam, ha lemondtam a tanfolyami napot, ha nem jöttem vissza elég gyorsan a tanfolyami ebédszünetemről, ha kritikát fogalmaztam meg…
Érdekes, hogy a szcientológusok szerint, ha valakivel kapcsolatban kritikát fogalmazol meg, akkor a másik személy ellen bűnt követtél el. Mégis soha, sehol nem kritizáltak annyit, mint a szcientológia egyházban.
Tehát ha kritikát fogalmazol meg az egyházzal kapcsolatban, akkor meg kell találnod azokat a bűnöket, amelyeket az egyház ellen elkövettél. Ez nagyon erősen jelen van az egyházban. Így a többség nem is mer soha kritikát megfogalmazni, van, hogy még egymás között sem, mert könnyen előfordulhat, hogy az, akinek mondod, bemárt téged. Ráadásul egy ilyen „kritizálás” a befizetett tanfolyamod és terápiád megállítását is eredményezheti (azaz nem haladhatsz a szellemi fejlődésben tovább), és további külön pénzért gyóntatást kell kapnod. Sok esetben elvárják azt is, hogy „tedd jóvá” az eltévelyedést különféle önkéntes munkákkal és/vagy pénzadománnyal.
Szóval igen, a kritikát mindenképpen keményen megtorolják.
A manipuláció és agymosás témája azért bővebb témák. Itt nem is írnék erről.
A tagok fizikai kimerítése: a Sea Orgban ez teljesen szokványos. Gyakorlatilag állandó szolgálatban vannak minimális pihenéssel. A belső legendák szerint egyetlen szabad „nap” van, az a szombat délelőtt, de ha nem voltál elég jó a héten, akkor lehet, akkor is dolgoznod kell.
Megszégyenítés és kizárás: ha kellőképpen „rossz” voltál, lehet, hogy rád vernek büntetőfeladatokat, jóvátételt, amit egy sárga papíron kiírnak nyilvános területre. Ezzel gyakorlatilag megszégyenítenek. A kizárásról pedig fentebb írtam: aki nagyon „bűnös” és nem „hozza azt helyre”, akár az egész egyházból kizárhatják, és nem is kommunikálhatnak vele az egyháztagok. Itt pedig el is érkeztünk a kapcsolatmegszakítás témájához, amit annyira tagad az egyház. De erről majd egy külön cikket szeretnék írni.
6. Túlzott lojalitás és elköteleződés
A szekták feltétel nélküli hűséget követelnek meg. A tagokat arra bátorítják, hogy minden erejüket és vagyonukat a szektának szenteljék. A szekták sokszor arra ösztönzik tagjaikat, hogy szakítsanak múltjukkal és áldozzák fel magukat a közösségért.
Jellemző a szcientológia egyházra? Részben.
Ez a fajta elköteleződés inkább a belső körre, a „szerzetesi rendre”, a Sea Orgra jellemző. Ha oda belép valaki, általában eladja mindenét, felégeti a hidat maga mögött. Ráadásul elég sok Sea Org tagot láttam kilépni, illetve láttam, hogy kitette őket az egyház, és a nulláról újrakezdeni hát elég kemény.
Sima tagok esetében is kialakulhat ez a dolog. Mivel az egyházi tanfolyamok és terápiák (szellemi fejlődés) igazán borsos összegekbe kerülnek, így nem ritka Magyarországon, ha a tagok mindenüket pénzzé teszik, hogy be tudják fizetni azokat a tízmilliókat, amelyekbe a teljes programok kerülnek.
Az egyház egyébként kommunikálja azt, hogy a haladás a legfontosabb, minden másodlagos. Így igen, sokszor valóban megfigyelhetjük ezt a teljes elköteleződést, ami valóban úgy fest, mintha egy szektáról beszélnénk. Viszont önmagában ezt az élet más területen is bőven megfigyelhetjük, nem csak a szcientológia vagy egy egyház, vallás területén. Önmagában az, hogy valaki minden figyelmét a neki tetsző dologra szenteli, nem ártalmas.
7. Félelem és paranoia fenntartása
A szekták gyakran félelmet és paranoiát keltenek a tagokban a külvilág iránt. Azt állítják, hogy a külvilág veszélyes, és csak a szektán belül lehet biztonságban az ember. Gyakori az apokaliptikus retorika, amely szerint a világ hamarosan véget ér, és csak a csoport maradhat fenn.
Jellemző a szcientológia egyházra? Teljes mértékben.
A szcientológia egyház úgy tekint a szervezeteire, mint egy biztonságos szigetre az elmebeteg világ óceánjában.
Egyébként ha nem társul hozzá túlzott és irreális félelemkeltés, ez a dolog nem rossz, ez a biztonságos sziget dolog. Annak idején, amikor az egyházba kerültem (és amikor még nagyon sok minden más volt bent, mint napjainkban), akkor egy erős, támogató közösséget fedeztem fel. Ha csak ezt tudná nyújtani a mai szcientológia egyház, hogy egy biztonságos sziget legyen, ahol a másikat nem értékelik le, ahol nem használják ki, ahol otthonra lelhet, ahol barátai lehetnek, ahol nem próbálják megváltoztatni, ahol elfogadják és ahol segítenek neki akárcsak azzal, hogy kibeszélheti a problémáját… már ez nagyon-nagyon értékes lenne. Csak sajnos ez nem így van. Most már.
8. Új identitás
A tagok gyakran új nevet, szerepet vagy státuszt kapnak a szektán belül, ami szimbolizálja az elszakadást korábbi életüktől. Az új identitás része lehet az egyforma öltözködés, viselkedés vagy nyelvhasználat.
Jellemző a szcientológia egyházra? Nem.
A Sea Org tagok, és olykor a sima egyháztagok viselnek egyenruhát, de nagyjából ennyi. Ezt sok más helyen is meg lehet figyelni. Szerintem teljesen rendben lévő.
9. Szabadság korlátozása
A szekták szigorúan ellenőrzik tagjaik életét, beleértve, hogy mit mondhatnak, kivel beszélhetnek, mit olvashatnak, és mit gondolhatnak. Az élet minden területét szabályozhatják, a párkapcsolatoktól kezdve a pénzügyi döntésekig.
Jellemző a szcientológia egyházra? Részben.
A Sea Orgra teljes mértékben. A sima egyházakban több szabadságot kap az ember, de egyébként itt is előfordul, hogy bizonyos dolgokat rossz szemmel néznek vagy tiltanak/büntetnek érte. Pl. nem olvashatsz szcientológiaellenes írásokat, könyveket vagy weboldalakat. Ha ez kiderül, akkor jóvá kell tenned. Azokkal sem tarthatsz kapcsolatot, akik az egyházzal nincsenek jó viszonyban. Nem dolgozhatsz egy olyan személy cégében, akit az egyház hivatalosan az ellenségének tekint. Ahogy fentebb írtam, nem gondolhatsz és mondhatsz kritikákat. Szóval ilyen formában van korlátozás.
10. Pénzügyi kizsákmányolás
A tagokat gyakran arra kényszerítik, hogy pénzüket és javaikat adják át a csoportnak, vagy dolgozzanak ingyen a szektának. Sok szekta teljesen függővé teszi a tagokat, és megakadályozza, hogy anyagi forrásaik legyenek a távozáshoz.
Jellemző a szcientológia egyházra? Részben.
A Sea Org tagok esetében ez könnyen fennállhat. Mivel nincs rendes keresetük, és a szállásukat, étkezésüket is az egyház oldja meg, így ha szeretnének kilépni, nem biztos, hogy kapnak hozzá bármilyen segítséget. Sőt. Ezt nekik külön kell valahogy megoldaniuk, megszerezniük. A Sea Org tagok esetén gyakorlatilag semmijük sincs, és szállásért/ételért dolgoznak (valamint tanfolyamokért és szellemi haladásért a szcientológiában, bár ezt sokszor nem is kapják meg). Így kemény függőség alakulhat ki. Pláne egy olyan esetben, amikor egy tag nagyon fiatalon csatlakozik, így se pénze, se végzettsége nincs, ami hasznára lehet a nem-szcientológus világban.
11. "Mi és ők" mentalitás
A szekták szándékosan építenek ki egy elkülönülő identitást: a csoporton belül mindenki "jó", míg a külvilág "gonosz" vagy "tévelygő". Ez az elkülönülés megerősíti a szektatagok összetartozását és lojalitását.
Jellemző a szcientológia egyházra? Igen.
Ez általánosan jellemző. Vannak a felvilágosult szcientológusok és a tudatlan „wogok”. Ezt egyébként nem egy esetben szcientológusok is felvetik, hogy mi ez a hátrányos megkülönböztetés. Rendszeresen előfordul, hogy pl. egy szcientológus keres egy könyvelőt, és hozzáteszi, hogy szcientológus legyen.
12. Nehezen elérhető célok és jutalmak
A szekták gyakran ígérnek spirituális, anyagi vagy érzelmi jutalmakat, de ezek elérését szinte lehetetlenné teszik, ezzel folyamatosan fenntartva a tagok függőségét. Az üdvösség, megvilágosodás vagy közösségen belüli elismerés mindig a jövőben van, sosem a jelenben.
Jellemző a szcientológia egyházra? Korábban nem így volt, mára azonban maximálisan.
Az egyház magas összegért kínál szellemi javulást, terápiákat és tanfolyamokat. Ezek korábban szép sikereket tudtak adni (értsd: olyan 15-20 évvel ezelőtt), mára azonban alaposan megcsappantak a nyereségek. Ami érdekes és meglepő, hogy rendszeresen hallom szcientológusoktól azt, hogy ezen meg ezen a szinten azért nincs még jobban/jól, mert nem végezte el a következőt. És látom, és ki is mondják időnként, hogy azért vannak még ott, hogy jobban legyenek végre, és megvárják, hogy mit tud adni a következő szint. Ami alapvetően teljesen őrület, hiszen ha elvégzek egy alap nyelvtanfolyamot, javulnom kell, és éreznem kell, hogy jobb vagyok. Oké, ha még tudom, hogy nagyon távol vagyok egy felsőfoktól, de jobb vagyok egyértelműen, mint mikor elkezdtem. Ha elvégzek egy kommunikációs kurzust, javulnia kell a kommunikációmnak. De most már elhitették a szcientológusokkal (hogy miért hitték el, az jó kérdés), hogy valójában azért nem vagy most jól, azért nem lettek érezhető nyereségeid, mert fentebb még vannak szintek, amiket nem értél el. Sajnos, nem egyszer tapasztalom ezt: befizettem valamire, ami nem hozott eredményt, vagy minimálisat hozott, tehát befizetek még, hogy hátha az hoz.
Mintha vennék valamit egy gyártótól, ami gyenge volt, de majd a másik terméke jobb lesz.
Szóval igen, teljes mértékben az van, ami le van írva: mindig a jövőben van az a bizonyos megvilágosodás és valódi szellemi fejlődés.
13. Távozás nehézsége
A szekták elhagyása rendkívül nehéz. A távozókat gyakran megbélyegzik, üldözik, vagy érzelmi zsarolással próbálják visszatartani. Az izoláció és a félelemkeltés miatt a tagok úgy érezhetik, hogy nincs hová menniük.
Jellemző a szcientológia egyházra? Abszolút, sajnos.
Ha valaki kilép egy szcientológia szervezetből (mint munkatárs), akkor belül elég komoly érzelmi megvetést kaphat. Bár talán ma már kevéssé van így. Ha pedig valaki a „szerzetesrendből” lép ki, vagyis a bentlakásos Sea Orgból, akkor komoly trauma is érheti. Hallottam olyanról (ismerős ismerőse), aki a szó szoros értelemben megszökött. De ez inkább a külföldi és magasabb rangú egyházakra érvényes. Minél magasabb a beosztásod, esetleg minél több kritikát fogalmaztál meg, annál nagyobb érzelmi (és egyéb) zsarolásra számíthatsz.
Ezzel ellentétben, ha valaki pl. betegeskedik, úgy kivágják, mint a sicc…
Összefoglalás
Igen, mai fejemmel és mai tudásommal azt kell mondanom: a szcientológia egyház szektává aljasult. És egyre inkább az. Bizonyos vagyok benne, hogy annak idején, az '50-es, '60-as években nem így indult, én magam is sokkal több pozitívat tapasztaltam az elején (20-25 évvel ezelőtt). Nem véletlen, hogy a barátaim jó része, akiket ott szereztem, már vagy kilépett, vagy felszínes kapcsolatot ápol csak az egyházzal. Munkatárs pedig már nagyon kevés van azok közül, akik anno ott voltak. Sajnos, mára nem igazán tud többet az egész rendszer.
*vasárnapi szertartás: egy rövid (felolvasott) prédikációból valamint egy könnyed csoportterápiából álló vallási program.